Protetyka i implantoprotetyka
Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie prawidłowych funkcji układu ruchowego narządu żucia, estetyki twarzy, a przez to również poprawę jakości życia. Tam, gdzie nie ma już możliwości leczenia zachowawczego z zastosowaniem tradycyjnych technik odtwórczych, konieczne jest wykorzystanie metod, jakie oferuje protetyka celem rekonstrukcji pojedynczych lub mnogich braków uzębienia.
Nasza klinika w Krakowie oferuje pełne spektrum zastosowań różnych materiałów i konstrukcji protetycznych w zależności od wskazań. Przeprowadzamy leczenie protetyczne na uzębieniu własnym i wszczepach. Celem protetyki jest przywrócenie pierwotnych warunków zgryzowych.
W szczególności stosujemy uzupełnienia protetyczno-ceramiczne na złocie i cyrkonii, a więc z tzw. czystej porcelany. Są to: Procera, Empress, Vita.
Na bazie wszczepów stosujemy prace cementowane lub przykręcane – Procera Implant Bridge – mosty protetyczne wykonane z jednorodnego elementu tytanu lub cyrkonii. Są to konstrukcje wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie cyfrowe. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie leczenia implantoprotetycznego nawet w najbardziej wymagających przypadkach. Tym samym można zrezygnować z niewygodnego uzupełnienia braków zębowych, jakim są ruchome protezy zębowe. Ruchome protezy zębowe to nie tylko problem z przeżuwaniem, dostawaniem się drobinek pod protezę – wyjmowane protezy zębowe wykonane są najczęściej z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Taka porowata struktura sprzyja tworzeniu płytki nazębnej.
Stosujemy również konwencjonalne materiały, takie jak: akrylowe protezy zębowe całkowite, częściowe ruchome, licowane kompozytem, protezy szkieletowe.
Protetyka na najwyższym poziomie! Zapraszamy na konsultację.
Protetyka, czyli protezy zębowe – pytania i odpowiedzi:
-
Czy korony niszczą zęby?
Opracowanie pod koronę protetyczną wymaga oszlifowania tkanek twardych zęba w odpowiednim zakresie, tj. od ok 1,5 do 2 mm. Przy zniszczonym zrębie zęba z rozległymi wypełnieniami to często jedyne trwałe rozwiązanie. Współczesne korony są bardzo szczelne i obawy o rozwój próchnicy pod koroną są bezzasadne.
-
Czy zęby ze starciem patologicznym muszą być odbudowywane?
Starcie patologiczne zębów może być w różnym stopniu zaawansowania, tzn. od utraty samego szkliwa do zębiny, a w niektórych przypadkach nawet do utraty całej korony zęba. W zależności od wieku pacjenta i stanu uzębienia stosowane są metody rekonstrukcji zachowawczej lub protetycznej. Ważne jest odtwarzanie powierzchni guzkowej zębów. Efektywność żucia na powierzchniach startych, płaskich jest znacznie mniejsza i ten stan ma tendencję pogłębiania się, gdyż pacjent potrzebuje użyć coraz większej siły, by rozdrobnić pokarm. W tym sensie odtworzenie naturalnej powierzchni guzkowej przywraca prawidłową funkcję żucia.
-
Czy można się wyleczyć ze zgrzytania zębami, czyli bruksizmu?
W przypadku tego schorzenia trudno mówić o wyleczeniu. Ponieważ przyczyny w większości tkwią w psycho-emocjonalnej sferze pacjenta, leczenie jest trudne i najczęściej objawowe. Obserwacje kliniczne potwierdzają częste remisje zgrzytania nocnego. By uchronić pacjenta przed skutkami nawrotu zgrzytania, zaleca się stosowanie podczas snu szyny.
-
Czy konieczne jest leczenie kompleksowe? Dlaczego muszę wymienić korony wykonane wiele lat temu?
Leczenie protetyczne to nie tylko wykonanie koron, które są estetyczne, ale także odtworzenie prawidłowych relacji łuków zębowych. Jeżeli dotychczasowe leczenie skupiało się tylko na uzupełnieniu braku zębowego, akceptującego znaczne przemieszczenia zębów sąsiednich bez wyrównania tzw. płaszczyzny zwarciowej, to można spodziewać się powikłań, np. odłamywania, olicowania, rozchwiania zębów filarowych.