W zakres leczenia stomatologicznego u dzieci wchodzi większość takich samych procedur stomatologicznych, jakie stosuje się u dorosłych, ale ma ono również swoją specyfikę, bo obejmuje także leczenie uzębienia mlecznego i mieszanego. Stomatolog dziecięcy musi dobrze znać i rozumieć rozwój i potrzeby rozwojowe dzieci w różnym wieku. Jednym z wyzwań tej specjalizacji jest zbudowanie zaufania u młodego pacjenta i wyeliminowanie lęku związanego z wizytą u dentysty.

Rodzice chcą najlepiej dla swoich dzieci, a znalezienie dobrego stomatologa dla swojej pociechy to również inwestycja na przyszłość – zdrowe i piękne zęby u dziecka, a później dorosłego człowieka.

Leczenie stomatologiczne u dzieci to duże wyzwanie, ale i wielka satysfakcja.

Nasza klinika w Krakowie oferuje pełny zakres usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Profesjonalne znieczulenia, kolorowe wypełnienia, oglądanie bajek w trakcie wizyty, przyjazna dzieciom atmosfera.

Stomatologia dziecięca – pytania i odpowiedzi:

  • Od jakiego wieku należy szczotkować zęby dzieciom?

    Zęby należy szczotkować od momentu ich pojawienia się w jamie ustnej niemowlęcia. Należy też pamiętać o czyszczeniu dziąseł i stopniowym wprowadzaniu nawyku czyszczenia języka.

  • Jak najlepiej czyścić zęby niemowlęcia?

    Na początku, kiedy w jamie ustnej są tylko zęby sieczne, można zęby oraz jamę ustną oczyszczać małym gazikiem, a następnie stopniowo wprowadzać szczotkowanie miękką szczoteczką przeznaczoną dla dzieci (tzn. posiadającą miękkie włókna i krótki szeroki uchwyt).

  • Czy zachowanie zdrowych zębów mlecznych ma znaczenie?

    Tak, ogromne. Badania wykazały, że próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy w zębach stałych. Poza tym nie bez znaczenia jest rola zębów mlecznych w prawidłowym żuciu pokarmów. Właściwy sposób żucia powoduje prawidłową czynność układu pokarmowego, sprzyja rozwojowi mowy oraz ma wpływ na wygląd dziecka. Przedwczesna utrata zębów mlecznych powoduje utratę miejsca dla zębów stałych. Następuje stłoczenie, co sprzyja powstawaniu wad zgryzu.

  • Dlaczego niektóre dzieci już w wieku dwóch czy trzech lat mają próchnicę?

    Przyczyną wystąpienia próchnicy w tak wczesnym wieku może być przedłużone karmienie butelką. Słodkie papkowate kaszki czy też słodkie soki owocowe powodują demineralizację i tak słabo jeszcze zmineralizowanych zębów mlecznych. Najczęściej dotyczy to siekaczy szczęki, później kolejno wyrzynających się grup zębowych. Gdy do tego zaniechana jest higiena jamy ustnej dziecka, tzn. zaniedbywanie szczotkowania, to warunki do rozwoju próchnicy są niezmiernie sprzyjające. Należy też pamiętać, że leki w postaci syropów mają wysoką zawartość cukrów, a w czasie chorób przebiegających z podwyższoną temperaturą wydzielanie śliny jest małe. Jednocześnie u chorego dziecka często zaniedbuje się szczotkowania zębów, stwarzając korzystne warunki do rozwoju próchnicy.

  • Kiedy umawiać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

    Idealnie byłoby odbyć taką wizytę około pierwszych urodzin dziecka – daje to szansę dentyście na sprawdzenie, czy dziecko dobrze się rozwija, czy zęby zaczynają się prawidłowo wyrzynać oraz czy higiena jamy ustnej jest poprawna. Dentysta może wtedy zapoznać rodziców z metodami profilaktyki próchnicy, doradzić odnośnie do zasad prawidłowego odżywiania, higieny jamy ustnej itp. Dla dziecka takie wizyty adaptacyjne przeprowadzane w kilkumiesięcznych odstępach mają duże znaczenie w sensie oswojenia się ze środowiskiem gabinetu stomatologicznego.

  • Jak często szczotkować zęby dzieciom?

    Codziennie. Przynajmniej dwa razy dziennie – rano i przed udaniem się dziecka na nocny spoczynek, po ostatnim posiłku. Wskazane jest również szczotkowanie zębów po słodkich przekąskach w ciągu dnia. Regularne mycie zębów należy wprowadzać jak najwcześniej, tak aby stało się nawykiem dla dziecka. Należy pamiętać o oczyszczaniu nie tylko zębów, ale również dziąseł i języka.

    Jeśli dziecko nie toleruje smaku pasty do zębów (chociaż teraz ich wybór jest bardzo duży i gama smaków też) trzeba zacząć od szczotkowania zmoczoną szczoteczką, a pastę wprowadzać stopniowo.

    Jeśli zęby mleczne są ustawione dosyć ciasno i szczotkowanie przestrzeni międzyzębowych jest nieskuteczne, można wdrożyć również nitkowanie – czynność tą powinien wykonywać rodzic w bardzo delikatny sposób, tak aby nie uszkodzić przyzębia. Najlepiej nitką z fluorem.

  • Jakiej pasty do zębów używać u dzieci?

    Wybierając pastę do zębów dla naszego dziecka, należy zwrócić uwagę na zawartość fluoru. U dzieci od 6. miesiąca życia do 2. roku życia poleca się używanie pasty zawierającej 500 ppm fluoru w ilości ziarna groszku na jedno szczotkowanie. U dzieci od 2 do 6 r.ż. poleca się pastę o zawartości 1000 ppm fluoru – również w wielkości ziarna groszku na jedno szczotkowanie. Dzieci powyżej 6. roku życia mogą stosować pastę o zawartości 1450 ppm fluoru, czyli po prostu pastę taką jak dla dorosłych, w ilości 1– 2 cm pasty na jedno szczotkowanie.

Zapisz się na wizytę