Skaling
Skaling służy do usuwania kamienia nazębnego i złogów nazębnych. Zabieg ten pomaga zapobiegać powstaniu stanu zapalnego dziąseł, próchnicy i chorób przyzębia. Zaleca się wykonywanie go 1-2 razy w roku.
Skaling naddziąsłowy można wykonywać zarówno narzędziami ręcznymi, jak i ultradźwiękowymi – skuteczność obu metod jest podobna. W razie potrzeby zabieg ten może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Skuteczność skalingu zależy od dokładnego wypolerowania powierzchni oczyszczonych zębów. Pozostawienie szorstkich powierzchni skutkuje szybszym odkładaniem się płytki nazębnej oraz drażnieniem języka czy policzków. Do polerowania używa się specjalnych past polerujących.
Wszystkie metody mechanicznego czyszczenia zębów (skaling z polerowaniem) prowadzą do utraty powierzchownych warstw szkliwa i zębiny. Aby wzmocnić te powierzchnie, po skalingu stosuje się preparaty zawierające fluor lub jony wapnia czy fosforu, które stanowią naturalny budulec tkanek zęba.
Zabieg skalingu naddziąsłowego jest wskazany dla pacjentów ze zdrowym przyzębiem. W przypadku pacjentów ze zmianami zapalnymi w przyzębiu takie postępowanie jest zaledwie wstępem do leczenia podstawowego, czyli skalingu poddziąsłowego i dalszego specjalistycznego leczenia periodontologicznego.