W naszej klinice w ramach opieki stomatologicznej kobiet w ciąży prowadzimy:

  • profesjonalną profilaktykę i leczenie próchnicy,
  • profesjonalną profilaktykę i leczenie chorób przyzębia,
  • instruktaże diety i higieny jamy ustnej.

Pierwszy trymestr ciąży to okres rozwoju zarodkowego, dlatego ostrzega się przed prowadzeniem planowych zabiegów stomatologicznych w tym okresie. Należy w tym czasie ograniczyć się tylko do tych, które są absolutnie konieczne.

Drugi trymestr ciąży jest często określany jako okres najbezpieczniejszy dla rozwoju płodu i może to być optymalny czas na przeprowadzenie niezbędnych ekstrakcji, leczenia ubytków wraz z ewentualnym leczeniem endodontycznym, z uwzględnieniem ochrony radiologicznej pacjentki i ograniczeniem czasu trwania wizyt.

Bezpieczeństwo rentgenodiagnostyki stomatologicznej w ciąży – warto wiedzieć, że dawki stosowane w nowoczesnych aparatach do diagnostyki RTG są bardzo niskie, a kluczowe znaczenie ma kolimacja wiązki promieniowania oraz zastosowanie osłon ołowianych na ciężarną macicę. Obszar naświetlania jest ograniczony tylko do głowy i szyi. Ze względu jednak na różnorodność danych i badań w tym zakresie uważa się, ze diagnostykę RTG w ciąży powinno się ograniczyć do minimum i wykonywać jedynie w wysoce koniecznych przypadkach.

Stosowanie środków znieczulenia miejscowego i leków u kobiet w ciąży jest bezpieczne – stosuje się wtedy preparaty pozbawione działania obkurczającego naczynia krwionośne. Ważne, aby pacjentka zgłosiła lekarzowi, że jest w ciąży.

W pierwszym trymestrze należy zachować szczególną ostrożność co do stosowania środków przeciwbólowych. Do krótkotrwałego stosowania polecany jest paracetamol w dawkach terapeutycznych.

W przypadku ostrych infekcji lekarz może polecić antybiotyk, najlepiej z grupy penicylin czy cefalosporyn. W okresie ciąży i karmienia bezwzględnie nie można stosować tetracyklin, sulfonamidów czy antybiotyków aminoglikozydowych.

Zapisz się na wizytę