Coraz częściej trafiają do gabinetu stomatologicznego pacjenci uskarżający sie na dolegliwości bólowe okolicy głowy, szyi oraz stawów skroniowo-żuchwowych (ssż) Niejednokrotnie ci pacjenci mają już za sobą kilka wizyt u różnych specjalistów: laryngologa, neurologa, chirurga. Finalnie trafiają do lekarza dentysty specjalizującego się w leczeniu tzw. zaburzeń czynnościowych ssż. Najczęstszymi objawami zaburzeń czynnościowych układu ruchu narządu żucia jest ból zlokalizowany w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych i/lub mięśni żucia, potęgujący się w trakcie żucia lub po spoczynku nocnym. Ból pochodzący z układu ruchu narządu żucia występuje u ok. 10 % -20% społeczeństwa. Przy długotrwałym występowaniu lub mocnym nasileniu może spowodować pogorszenie stanu psychicznego pacjenta. Ale i stan emocjonalny pacjenta może mieć wpływ na wzmożone napięcie mięśniowe objawiające się m.in. zaburzeniami czynnościowymi ssż. Do częstych objawów należy zmęczenie mięśni po spoczynku nocnym, zaciskanie i zgrzytanie zębami (w tym bruksizm), objawy akustyczne w stawach skroniowo-żuchwowych, wrażenie przytykania uszu, bóle napięciowe i migrenowe głowy i inne.

Stawy skroniowo-żuchwowe

Leczenie zaburzeń czynnościowych ssż jest niejednokrotnie procesem wielospecjalistycznym, najczęściej zachowawczym. Rozpoznanie powinno być ukierunkowane na znalezienie przyczyny/ przyczyn dolegliwości. U pacjentów będących w fazie zaostrzenia dolegliwości w początkowej fazie leczenia niejednokrotnie konieczne jest farmakoterapia celem uśmierzenia bólu.
Jedną z innowacyjnych metod leczenia wzmożonego napięcia mięśniowego i towarzyszącego bólu mięśniowo-powięziowego okolicy ssż jest proloterapia fibryną bogatopłytkową. Zabieg polega na pobraniu krwi pacjenta i po odwirowaniu w specjalnej wirówce uzyskiwana jest  –
w zależności od parametrów wirowania –  fibryna lub osocze bogatopłytkowe. Podawane w okolice bolesnych miejsc w układzie ruchu narządu żucia, ale tez w okolicy punktów spustowych występujących na szyi, w okolicy barków i pleców powoduje praktycznie natychmiastowe rozluźnienie powięzi. Po podaniu domięśniowym płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu stymulujące okoliczne tkanki do regeneracji.

Po opanowaniu bólu w wielu przypadkach konieczna może być przebudowa zwarcia pacjenta (ortodontyczna lub protetyczna), w innych prawidłowa fizjoterapia, u pacjentów zaciskających zęby na podłożu psychogennym wskazane jest nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem.