Conservative dentistry and root canal
Our Clinic uses modern endodontic materials, and we work with the use of a microscope.
Conservative dentistry deals with dental decay and its consequences. All types of dental restoration is available. We conduct tooth restoration with glass fibers and composite materials.
Root canal therapy (endodontic therapy) involves the removal of the inflamed or dead pulp from the pulp chamber of tooth and root canals as well as the obturation (filling) of canals with inert material.
Leczenie kanałowe – pytania i odpowiedzi:
-
Czy leczenie kanałowe boli?
Nie, wykorzystywane w naszej klinice środki znieczulające pozwalają skutecznie eliminować ból podczas leczenia kanałowego. Jednak ze względu na to, że każdy z nas jest inny i odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną, w przypadku odczuwania dyskomfortu należy poinformować o tym lekarza. W razie potrzeby lekarz zwiększy dawkę znieczulenia.
-
Czy ząb będzie bolał po leczeniu kanałowym?
Po leczeniu kanałowym mogą wystąpić przejściowe dolegliwości (najczęściej przy nagryzaniu), które zazwyczaj ustępują po około trzech dniach, maksymalnie po dwóch tygodniach.
-
Czy ząb będzie przebarwiony po leczeniu kanałowym?
Materiały stosowane w przeszłości mogły powodować przebarwienie koron zębów, obecnie stosowana gutaperka eliminuje ten problem.
Korona może być przebarwiona w wyniku urazu lub bezobjawowego obumarcia miazgi – w takich przypadkach stosuje się wybielanie po przeprowadzonym leczeniu kanałowym.
-
Czy warto leczyć ząb kanałowo, czy lepiej go usunąć?
Każdy ząb jest bardzo ważny, dlatego należy jak najdłużej walczyć o jego zachowanie.
Usunięcie zęba wiąże się z wieloma następstwami. Przede wszystkim brak jednego zęba powoduje przesuwanie się pozostałych, a zęby przeciwstawne zaczynają się wydłużać w kierunku wolnej przestrzeni. Dodatkowo kość pozbawiona naturalnych bodźców zanika, powiększając w ten sposób lukę w łuku zębowym. Należy również pamiętać, że każdy ząb jest przystosowany do odbierania określonych sił i naprężeń. Brak jednego zęba powoduje, że reszta przejmuje na siebie dodatkowe obciążenie, a to powoduje szybsze niszczenie zębów – dlatego warto przeprowadzić leczenie kanałowe.
-
Czy zęby są słabsze po leczeniu kanałowym?
Ząb po leczeniu kanałowym jest osłabiony. Po oczyszczeniu zmienionych tkanek i wykonaniu leczenia kanałowego w wielu przypadkach struktura korony zęba jest mocno osłabiona. Wzrasta ryzyko złamania zęba, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia odbudowa zęba po zakończeniu leczenia. Ząb często wymaga odpowiedniego wzmocnienia za pomocą wkładu koronowego (Inlay) lub wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.