Proteza częściowa

Proteza częściowa jest uzupełnieniem protetycznym ruchomym, rekonstruującym mnogie braki zębowe w przypadku, gdy istnieje przeciwwskazanie do zastosowania protez stałych.

Proteza częściowa może być w całości wykonana z akrylu, bądź posiadać szkielet ze stopu chromo-kobaltowego a zęby i sztuczne dziąsło wykonane z akrylu – wówczas nazywa się protezą szkieletową. W szczęce proteza częściowa posiada płytę pokrywającą podniebienie, która łączy ze sobą poszczególne zęby sztuczne. Wielkość tej płyty uzależniona jest przede wszystkim od ilości i jakości pozostałych zębów oraz od materiału, z jakiego jest wykonana proteza. W przypadku pozostałych zębów o dobrym rokowaniu ograniczenie płyty protezy będzie możliwe w większym stopniu, jeśli zastosujemy protezę szkieletową.. W żuchwie elementem łączącym poszczególne zęby jest płyta akrylowa w przypadku protezy akrylowej lub metalowy łącznik wielkości 5 mm w przypadku protezy szkieletowej. Utrzymanie protezy częściowej w jamie ustnej odbywa się dzięki retencyjnemu działaniu klamer, które to, pokonując największą wypukłość zęba oporowego, wyzwalają siłę tarcia uniemożliwiającą samoistne zdjęcie protezy. Usytuowanie klamer w przednim odcinku szczęki często stanowi dyskomfort dla pacjenta, dlatego też, aby uniknąć takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie precyzyjnych zakotwiczeń bezklamrowych w postaci zatrzasków, zamków i rygli. Wymaga to jednak zastosowania koron protetycznych na zębach oporowych, co wiąże się z koniecznością ich oszlifowania.

 

Implantologia - Mity i rzeczywistość

  • Dr hab. n. med. Piotr Majewski

    Ilość informacji dotyczących implantologii, często będących niestety tylko hasłami reklamowymi firm produkujących implanty zębowe, może być pułapką. Należy odróżnić rzetelne doniesienia naukowe poparte wiarygodnymi wieloletnimi, udokumentowanymi badaniami od chwytów reklamowych.

Blog Kliniki

Newsletter

Informacje o zniżkach, rabatach na usługi, aktualnych wydarzeniach w Klinice.