Przed podjęciem decyzji o leczeniu aparatem stałym pacjent musi być poinformowany o planie leczenia, częstotliwości wizyt kontrolnych, okresie leczenia aktywnego i retencyjnego. Przed założeniem aparatu stałego może zaistnieć konieczność rozseparowania zębów trzonowych przy pomocy gumek separacyjnych zakładanych na minimum 24 godziny. Na tych zębach później cementuje się pierścienie.

Następnym etapem jest przyklejenie zamków na powierzchniach zębów z zastosowaniem kleju chemo- lub światłoutwardzalnego. Po przyklejeniu zamków umieszcza się w nich łuk metalowy, przechodząc do kolejnych faz leczenia. O osiągnięciu celu leczenia świadczy ocena zdjęć OPG i teleRTG.

Aparat stały można zdejmować w całości lub jednorazowo – w zależności od potrzeb leczniczych. Po zdjęciu zamków usuwa się resztki kleju, a zęby poleruje się pastami polerującymi, aby uzyskać gładką powierzchnię. Po zakończeniu leczenia z użyciem aparatu stałego zęby mają tendencję do powrotu do początkowego położenia, dlatego w zależności od rodzaju wady, wieku pacjenta i innych czynników, dla utrwalenia i utrzymania efektu leczenia, poleca się użycie aparatu retencyjnego. O czasie i rodzaju leczenia retencyjnego decyduje lekarz.

W łuku górnym najczęściej stosuje się specjalną płytkę lub szynę retencyjną.

W przypadku żuchwy najczęściej stosuje się retainer w postaci cienkiego drucika przyklejonego do zębów od strony języka. Jest on zupełnie niewidoczny i prawie niewyczuwalny dla pacjenta.

Aparaty stałe metalowe

Aparaty stałe metalowe są najbardziej popularne i najczęściej stosowane u dzieci i młodzieży. Ze względu na różne kolory gumek wymienianych podczas każdej wizyty aparaty mogą mieć różny wygląd i charakter – w zależności od nastroju i wyobraźni pacjenta.

Aparaty stałe estetyczne

Aparaty stałe estetyczne wykorzystuje się w leczeniu pacjentów, dla których estetyka jest ważna ze względów zawodowych czy osobistych. Aparaty są wykonane z różnych materiałów – mogą być przezroczyste, wykonane z szafiru, kryształu górskiego, porcelanowe lub kompozytowe w kolorze zębów. Leczenie jest identyczne jak w przypadku klasycznych metalowych aparatów stałych.

 

Aparaty fragmentaryczne

W przypadku dzieci w wieku 8-12 lat z uzębieniem mieszanym (częściowo mleczne, częściowo stałe) stosuje się stałe aparaty fragmentaryczne (częściowe). Jest to dobra alternatywa dla aparatów ruchomych. Leczenie jest znacznie krótsze, dzieci i rodzice nie muszą ciągle pamiętać o konieczności zakładania aparatu i szybko można uzyskać estetyczne ustawienie zębów przednich.

Zapisz się na wizytę