Oferujemy aparaty:

 • ruchome,
 • stałe estetyczne: porcelanowe, ceramiczne, szafirowe,
 • konwencjonalne aparaty stałe metalowe.

We współpracy z lekarzem ortodontą prowadzimy kompleksowe leczenie wraz ze skojarzonym leczeniem przygotowawczym przed implantacją wszczepów.

Ortodoncja – pytania i odpowiedzi:

 • Czy leczenie aparatem stałym jest bolesne?

  Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, jednak ich natężenie jest kwestią indywidualną. Większa wrażliwość może wystąpić w szczególności po założeniu aparatu oraz kilka dni po każdej wizycie kontrolnej. Ból pojawiający się w trakcie leczenia aparatem stałym jest objawem wskazującym na przemieszczanie się zębów, czyli efektem prawidłowo prowadzonego leczenia.

  Czasem w trakcie leczenia na błonie śluzowej policzka czy języków mogą pojawić się otarcia czy odleżyny wynikające z drażnienia elementami aparatu. Fakt ten należy zgłosić lekarzowi, który poprawi element aparatu lub naklei kawałek wosku ortodontycznego na drażniący element.

 • Czy można aparat stały nakleić tylko na jeden łuk?

  Zastosowanie tylko jednego łuku stosuje się bardzo rzadko – tylko w przypadku niewielkich wad pojedynczych zębów i przy prawidłowej relacji żuchwy do szczęki. Najczęściej leczenie obejmuje dwa łuki i prowadzone jest tak, aby uzyskać nie tylko bardzo dobry efekt estetyczny, ale i wyleczyć wadę zgryzu.

 • W jakim celu stosuje się aparat retencyjny?

  Po zakończeniu leczenia z użyciem aparatu stałego zęby mają tendencję do powrotu do początkowego położenia, dlatego w zależności od rodzaju wady, wieku pacjenta i innych czynników, dla utrwalenia i utrzymania efektu leczenia poleca się użycie aparatu retencyjnego. O czasie i rodzaju leczenia retencyjnego decyduje lekarz. W łuku górnym najczęściej stosuje się specjalną płytkę lub szynę retencyjną. W przypadku żuchwy najczęściej stosuje się retainer w postaci cienkiego drucika przyklejonego do zębów od strony języka. Jest on zupełnie niewidoczny i prawie niewyczuwalny dla pacjenta.

 • Czy zęby pod zamkami aparatu stałego niszczą się?

  Przy prawidłowym założeniu zamków oraz prawidłowo prowadzonym leczeniu i zdjęciu aparatu zęby nie powinny się zniszczyć. Po zdjęciu zamków z powierzchni zębów usuwa się resztki kleju, a zęby poleruje się pastami polerującymi, aby uzyskać gładką powierzchnię.

  W przypadku niezachowania prawidłowej higieny jamy ustnej i nieregularnego szczotkowania zębów w trakcie noszenia aparatu stałego może dojść do demineralizacji (odwapnienia) powierzchni zębów naokoło zamków aparatów widocznych jako tzw. białe plamy. W takim przypadku lekarz zaleci stosowanie past o dużej zawartości fluoru lub/i preparatów zawierających wapń i fosforany.

 • Czy usuwanie zębów jest konieczne w przypadku leczenia ortodontycznego?

  Tak, ale tylko w przypadku, gdy istnieje znaczna dysproporcja między ilością i wielkością zębów a ilością miejsca w kości. Gdy tego miejsca jest za mało, konieczne może być usunięcie pewnych zębów. Decyzja o usunięciu zębów jest zawsze bardzo dokładnie analizowana po rozważeniu wszystkich za i przeciw.

Zapisz się na wizytę